tumblr_owion4q9j71scotfso1_1280

Yolunuzu zihninizde canlandırın

Ayna kontrolü, kavşak geçişleri, kaygan yüzeylerle baş etme gibi senaryoların her biri zihinsel canlandırma yapılarak akıldan bir yol çizilmelidir. Uzun veya kısa yol farketmez. Bu akıldaki yolda karşılaşılacak engeller ise olayın ipuçlarını kolay yakalayıp her duruma hazırlıklı olmanızı sağlayacaktır.

Çağrışımını yapacak ipuçlarını kelime ya da işaret olarak seçin. Sürüş yaparken önce bu ipuçlarını zihninizde canlandırın ve sonra yapılması gereken işlemi zihninizde uygulayın. Bu ipuçlarını çoğaltın. Genellikle yol yüzeyi size o yolun sürüşe ne kadar uygun olduğunu gösterecek, engeller ise size farklı rotalar çizmeniz halinde nelere hazırlıklı olmanız gerektiğini gösterecektir.

Daha fazla yol daha fazla deneyim demektir. Youtube veya video’dan öğrendikleriniz ise sadece görsel yönden zihninizi besler o sürüş şekline alışmak ise birebir deneyim gerektirir.

Boş yol deneyimleri ise bu yüzden önemlidir. Ani frenleme yapmanız, yapmamanız gereken alanları tespit etmekte zihinde canlandırma deneyimlerinin içinde olmalıdır. Fren deneyiminiz yoksa çarpmanız ve kazadan kaçamamanız demektir.

Yolunuzda her türlü engel olacaktır, yaya, plastik parçası, taş, önünüze ıran araba, kararsız araç, sola sinyal veren ama sağa dönen araç gibi bir çok engel sizi kazaya yaklaştıracaktır. Aslında her engel size hız + fren ilişkisini daha iyi kavramanız halinde kolay gelecektir. Kendine güven iyidir ama fazla güven kaza yaptırır.

Kask, koruma ve giyiminiz iyi olsun

iyi sürüşler

Bir Cevap Yazın