trafikte kullanım

Yağmurlu günde sıkışık trafiği yenmenin 6 kuralı

Yağmurlu bir günde dolaşmaya çıktınız, hem stresi atmak hemde yeni bir yer keşfetmenin tadına varmak istediniz. Aman allahım o da ne! Trafik sıkışıklığı ve durmaktan araçlar içinde sıkıntıdan patlama noktasına gelmiş sürücüler. İşte bunlar arasından sıyrılmak ve sinir harbine bulaşmamak için bir kaç tavsiye.

  1. Gideceğiniz yere başka bir yoldan gitmeyi deneyebilirsiniz, bu sizin stresinizi kolaylıkla yenmeniz sağlayacaktır. Çünkü sıkışık trafikte size yol vermek istemeyecek bir çok araç sürücüsü vardır. Sıkıntılarını sizden çıkartmak isteyeceklerdir. Onların stresine ortak olmamak için daha baştan yolunuzu değiştirebilirsiniz.
  2. Bazı araçlar sizin yolunuzu kapatmayı severler, ben geçmiyorsam o da geçmesin diye düşünürler. Nadir olarak bu tip araç sürücülerine rastlıyoruz. Kızmayın ve o aradan geçmeyin, mutlaka geçecek başka bir ara bulabilirsiniz. Sinir kat sayısını artırmaya gerek yok.
  3. Araç aralarından kolay çıkabilmek için motorunuzda daha dik oturun daha ileriye bakarak yola devam edin. Bu sizin araları kolay bulmanıza ve gireceğiniz araların devamlılığını sürdürmenize yarayacaktır. Kolay yolculuk için en gerekli durumlardan biri bu’dur.
  4. Yağmur durumu ise biraz daha zor, görüş ve bakış açınız ne kadar çok olsa da yağmur damlalarının görüşü ne kadar çok engellediğini ayna kullanımını yarıya düşürdüğünü hatırlamalısınız. Yani arkadan gelen bir motosikletli varsa onu görmeyebilir ve yolunu kapatmış olabilirsiniz. Dikkat ve sesleri dinlemeyi unutmayın, bu yağmurda hız yapmayı sevenler olabilir. Siz temkinli olsanızda sizin gibi düşünmeyenler ve davranmayan çok kişi var.
  5. Yanından geçeceğiniz araçlarında yağmurdan aynaları görebilme yetisi azalır hatta sıfıra düşenler bile olabilir. Buğu sorunu bizde olduğu kadar onlarda da var. Ön, arka ve yan camları buğulu bir araç sizi görmeyerek yanlışlıkla önünüze geçmeye çalışabilir. Tetikle olmanızda yarar var. Bu araçları düşünerek aranızda mesafe bırakacak şekilde yol almayı deneyin. Trafikte mümkün olduğunda araçlara yaklaşmamaya çalışın. Bazı durumlarda mümkün olmayabiliyor.
  6. Büyük araçlar döneceği zaman geniş bir yay çizecek şekilde dönüşe girerler ve bu araçların aynasından sizi görmeleri zordur. Yaklaşık araçların 6’da biri kadar hacimde olduğumuzdan, kör noktalarında olmamız çok muhtemeldir. bu araçları geçerken veya yanından geçerken sinyallerine dikkat etmeli, bir araç kadar mesafe bırakarak yanlarından geçmemiz daha akıllıca olacaktır. Bu bir kural değil, hayatımızı garantilemektir.

iyi sürüşler

Bir Cevap Yazın