rain2

Yağmur tehlikeleri, kaygan zeminler

Sürüşte tecrübe size görünmeyen bölümlerde ki olası tehlikelerin varlığı hakkında bilgi verir, örneğin; Polarize güneş gözlüklerinden sakınınız bunlar yansıyan ve kaygan yüzeyleri yok ederek sizin ikaz almanızı engelleyeceklerdir. Koku almak denilen olay sadece hayvanlara has özellik değildir bizde bazı tehlikeleri koku sayesinde farkedebiliriz. Mazot ve benzin aşırı kaygan bir malzemelerdir. Mümkünse etrafından dolaşınız. Aslında her ıslaklığın peşinde dolaşmak en akıllıca harekettir. Eğer üzerinden geçerseniz mümkün olduğunca dik ve yavaş geçiniz ve geçtikten sonra ihtiyatlı olunuz çünkü lastiklere sıvanan atık geçtikten sonra da bir müddet daha yol tutuşunuzu olumsuz yönde etkilemeye devam eder.

Wheel motorcycle on the road in the tropic rain
Wheel motorcycle on the road in the tropic rain

Mazgal kapakları ve mazgal delikleri ıslandıklarında çok kaygandırlar. Yol işaret boyaları birçok kereler boyandıkları için yükselerek neredeyse plastik gibi olurlar ve kaçınılması gereken kaygan alanlardır. Bilhassa ıslanınca çok kaygan olurlar.

Asfaltta boyuna çatlaklara dikkat ediniz. Bunlar bilhassa zift yamaları ile doldurulduğunda koyu siyah renkte bir iz yaparlar ki kaçınılması gereken yüzeylerdir. Bu yüzeyler bilhassa ıslakken dik geçilmeli üzerlerinde kıvırma, yatma yapmaktan ve sert gaz vermelerden kaçınılmalıdır.

Ön tekeriniz bir yol çukuruna düştüğünde o an ön frene dokunmaktan kaçınınız. Bu durumda ön teker bir miktar yanlayacağı için(negatif trail) ön freni sıkmak kazaya sebep olabilir.

Kum döküntüleri ve bilhassa killi çamurlarda kamyon ve diğer vasıtaların yaptıkları kaygan izler(oluklar)çok tehlikelidir. Bu izler lastiği adeta ters tarafa teperler. Buralarda da yavaşlayınız, motoru önceden dik konuma getiriniz ve mecbur olduğunuzdan fazla bir gaz verme işlemi yapmayınız.

Sitemizdeki yağmurluklara bakın

Bir Cevap Yazın