değişen yollar

Sürüş kurallarının yerine göre 6 maddede değişmesi

Her motosiklet birbirinden ayrı özelliklere sahip olduğu gibi sürüşünde yollara göre değişim geçirmesi doğrudur. Sürüş kurallarıda zamana göre değişebiliyor, yere göre değiştiği de çokca görülmektedir.

  1. Yol tozlu ve kaygan ise bir de üstüne bir daralıyor bir genişliyorsa, bu yollarda sağa yanaşarak kullanmak çok akıllıca değildir,
  2. Düştüğünüzde yol dışında ne olduğu nereye yakın gittiğinizle doğru orantılıdır, karşıdan gelen araca yön vermek gerektiğinde yavaşlayıp geçebileceği kadar yer açmak sonradan yolu tekrar ortalamak durmadan değişen kurallar ve değişkenlikler içerir.
  3. Bu değişkenlikler yolu olmayan veya sadece patikaya sahip olan yollar içinde geçerlidir, sizin gibi o yolları kullanan başka araçlar veya yayalarda olacaktır. Belkide karşınıza ayı, kurt veya duruma göre yılan bile çıkabilir. Değişen koşullara anında adapte olabilen bir yapınız olması zamanla ve deneyimle kazanılan bir durumdur.
  4. Dere, göl, gölet gibi geçişlere rastlarsanız gaz, fren ve vites ayrıca dengeyi çok iyi bilmeniz şart. Öndeki ile mesafeyi korumak, yaklaşmamayı öğrenmek, tepeye çıkarken gazlamayı bilmek, tepe inerken yük dengesine göre konumlanmak önemlidir. Konumlanırken değişen kuralları anlamak yani dengenin tepe çıkarken önde azaldığını, inerkende arkada azaldığını bilerek konum değişimi ile ağırlık oranını dağıtmak gibi seçenekler yani kurallar bilmek gereklidir.
  5. İster kros kullanın ister enduro kurallar değişirken lastik özelliklerinize göre yol almayı ve lastiğinize göre yollar seçmeyi unutmayın. Olmadık bir yola girebilirsiniz, sürmek zorundaysanız problem etmeyin değişimler deneyim için güzeldir. Olmadık durumlara alışmanızı sağlayacaktır. Mantık hatası yapmamak için uygun olmayan yolda hızınızı az tutmanız yetecektir.
  6. Dönüşler farklılık gösteriyorsa tek bir kuraldan söz edilemez ve gereken her an tetikte olmak, belki dönüşten hemen sonra yol aniden daralıyor ve birden karşınızda bir araç beliriyor. Bunlar alışmadık durumlar ve her zaman karşılaşılabilecek durumlar değil. Hep off-road’dan bahsettik ama bu aniden durum değiştiren şehiriçi yollarıda kapsıyor. Çakıl, mıcır veya yeni asfaltlanmış yollarda sürüşü ve uygulanması gereken kuralları değiştirecektir. Bir anda değişen ve çukurlarla dolu olan bir yolda karşıdaki aracı değil ilk önce kendi aracınızı ve canınızı düşünmeniz gereklidir. Aniden çift şeritten tek şeride inen tepeüstü yollara heran hazırlıklı olmak gerekir.

Bazen hepsini düşününce motosiklet sürmenin zorlukları daha fazla ortaya çıkıyor ama ümidi kesmeyin bizi takip edin, bir çok çözümle bilgilendirici yazılarımızı okuyun.

Bir Cevap Yazın