trafikte kullanmak

Şehir yükünü kaldıracak kadar kıvrak olmanın 5 yolu

İlk motorunu en babasından almak isteyen büyük abiler sonradan şehiriçinde küçük ve kıvrak motosiklet peşine düşerler. Bazıları ise kıvraklığı baştan seçerler. Sonradan bu abilerde bir adet kıvrak motosiklet alarak çabuk ulaşımın yolunu bulurlar.

  1. Sabah 08:30’da yola çıkarak yolu 30 dakikada alıp, zaten iş yerinize ulaşıyorsanız fazla kıvrak olmanıza gerek yoktur. Fakat daha hızlı ulaşmak istiyorsanız ileri bakışınızı değiştirmeyi düşünün 50 metre yerine 100 metre ileride neler olduğunu kesebilirseniz, trafiği kolay aşmanın yolunu daha kolay bulabilirsiniz.
  2. Kıvraklık sadece bakışta değil. Ayna kontrolü ve kontra tekniği ile araçları daha çabuk geçebilir, bu sırada aşırı hız yapmadan gideceğiniz yere varmış olursunuz.
  3. Kıvrak olmanın başka yolu ise araç aralarını doğru kullanmaktan geçer. Ani duruş yapabilecek araçlardan uzak durarak, kapı açılmaları risklerini düşünerek uzaklığı koruyup daha hızlı bir ulaşım sağlayabilirsiniz.
  4. Daha hızlı gidiş her zaman fren mesafelerini hesaplamamaya neden olur. Eğer bu konuda başarılı değilseniz ve fazla fren testi yapmamışsanız, kıvrak ama hızlı olmayın. Fren mesafesi düşündüğünüzden daha fazla olacaktır. Buna hazılıklı olmamak her zaman kaza sebebidir.
  5. Araç kör noktalarını hesaplamamakta size kaza yaptıracaktır. BÜyük araçların etrafına fazla yaklaşmayın kıvrak olun ama ani çıkışlar ve girişler yapmayın, duramazlar ve sizi ezerler.

Hepinize iyi sürüşler

Bir Cevap Yazın