dikkat gerekiyor

Motosikletle sürüş sırasında dikkat edilmesi gereken 12 nokta

 1. Sürüş esnasında herhangi bir konuya odaklanmayınız. Dikkatiniz trafikte olsun. Şayet zihinsel olarak bunu yapacak durumda değilseniz trafiğe çıkmayın.
 2. Araç sürücülerinin baş hareketlerini pencerelerden ve aynalarından görmeye çalışın. Çoğunlukla sürücüler ani dönüşlerden önce başlarını bir yönden diğerine çevirme gibi bir davranış sergilerler. Aynalarına bakmasalar bile bunu çoğunlukla yapıyorlar.
 3. Ayna kontrolü yapın ama sadece aynalarınıza bakarak hareket etmeyin. Gerekli omuz üzeri kontrolleri de mutlaka yapın. Bu kontrolü çabuk bir şekilde yapıp aynalarınızın gösteremediği kör noktaları da kontrol etmiş olun.
 4. Hiçbir zaman bir araç ile çıkış rampası arasına girmeyiniz. Sağdan geçişler aslında hiç yapılmamalıdır ama zamanımızda gereklilik haline gelmektedir. Malum trafik. Bunu çıkışlar arasında veya anayolun her iki yönünde devam eden ve ana caddeyle kesişen yollarda yapınız.
 5. İki parmağınız devamlı fren kolu üzerinde olsun. Bu yoğun trafikte frenleme reaksiyon sürenizi kısaltacaktır. Aynı şekilde sağ ayak başparmağınızda ayak fren pedalına yakın, her an basabilecekmiş gibi dursun. Cep telefonu ile meşgul bir maymunun ani dalışlarından kaçabilmek mümkün olabilir.
 6. Fark edilin. Sürücülerin ve yayaların sizi gördüğünden emin olunuz. Hatta uzak mesafelerden de bu fark edilmişliği sağlamaya çalışınız. Uzun farlarınızı kullanınız ancak trafik ışıklarında durduğunuzda yada yakın takipte öndeki aracın sürücüsünün gözlerini almaması için kısa farlarınızı kullanın. Parlak renkli elbiseler yada bu renkleri taşıyan bantları olan elbiseler kullanın. Sarı en çok fark edilen renktir. Fosforlu giysiler sizi %37 daha fazla görünür yapar, bu araştırma ile kanıtlanmış.
 7. Motor devirini ani kalkış yada kıvırma yapabilmek için hazır tutunuz. Trafik de daima bir vites altta motorunuzu kullanınız. Özellikle düşük torklu motorlarda bu çok önemli ve gereklidir. Bu durum bir araç size yöneldiğinde ani bir hızlanmayla kaçmanızı sağlaması içindir. Sadece fren yaparak durma tercihine bağımlı olmak iyi bir durum değildir. Yüksek devir ayrıca sizin fark edilmenizi de sağlayacaktır.
 8. Trafik yavaşlamaya başladığında takip ettiğiniz aracın sağında yada solunda olacak şekilde pozisyon almak önemlidir. Bu gerektiğinde size kaçış yolu sağlayacaktır. Ayrıca arkanızdaki araç duramadığında sizin onun motor ön kaputunun bir parçası olmanızı da engelleyecektir. Durduğunuzda viteste kalın, boşa atmayın, gözlerinizle sürekli arkanızı da izleyiniz.
 9. Gözlerinizle sürekli önünüzü, aynalarınızla arkanızı, göstergelerinizi tarayınız. Bu sizi çevrenizle sürekli bir irtibatta tutacaktır. Bu irtibat da gelebilecek hareketlerin tehlikeye dönüşmeden tarafınızca karşılanmasına imkan tanıyacaktır. Bir bölgeye sürekli haddinden uzun bakmak, önünüze yada arkanıza, kazaya davetiye çıkarmaktır.
 10. Karşıdan gelmekte olan araçların sola dönüşleri ölümcül kazalara sebep olmaktadır. Kavşağa yaklaşırken yada yol ayrımlarında karşıdan gelmekte olan yada durmuş bir aracın aniden önünüze, kendisine göre soluna, dönebileceğini unutmayınız. Bunun için bu gibi durumlara karşı tetikte, tedbirli olunuz ve fark edildiğinizden emin olunuz. Ancak bu bile yetmeyebilir. Sizi herhangi bir sebeple göremeyen sürücü yada hızınızı yanlış değerlendiren bir sürücü aniden kendi soluna yani sizin önünüze kırabilir. Aracın tekerlerinin yönüne bakınız. Yada sürücüsünün ellerinin araç direksiyonu üzerindeki pozisyonlarına bakınız. Bir hareket görürseniz fren yapmaya yada kıvırıp gazlamaya hazır olunuz. Burada seçim size ait.
 11. Yol yüzeylerine dikkat ediniz. Nasıl bir yüzeyde sürüş yapmakta olduğunuzun daima farkında olunuz. Renk farkları genellikle yola dökülen atık maddelerdir ve kayganlık işaretidir. Petrol türevleri genellikle parlama yaparlar. Kum veya çakıl görünmesi daha zor maddelerdir.
 12. Açık alanları tercih ediniz. Araç kümelerine yakın, içlerinde yada onlara paralel sürüşlerden kaçınınız. Bu hem size daha geniş manevra alanı sağlayacaktır hem de araçların tehlikeli kör alanlarından uzak kalmanızı sağlayacaktır. Hızınız trafikle aynı olmamalıdır. Bu görünürlüğünüzü engelleyen, göz yanılması oluşturan bir faktördür. Hızınızı akmakta olan trafikle sabit tutmayınız. Yoğun trafikte sabit hızla sanki cruise control de gibi gitmek diğer sürücülerin sürü içinde sizi fark etmelerini zorlaştıran bir durumdur.

 

Bir Cevap Yazın