motosiklet eğitimi (2)

Motosiklet Eğitimi Evet Ama Sağ Duyusuz Olmaz

Motosiklet Eğitimlerine katılıp motosiklet sürüş ehliyetini almaya hak kazanan bir genç ne kadar yeterlidir? İzmir, İstanbul, Ankara ya da diğer büyük şehirlerimizde trafiğe çıkmak için yeterli midir?

Herkesin bir bildiği olsa da aşağıdakileri tekrarlamakta yarar var!

. 50 km ile giderken ön fren mi kullanılır yoksa arka fren mi?
. Önü freni kilitlersem ne olur?
. Bu ani frende ne yapacağım korkusunu nasıl yenerim?
. Dönüşlerde gazı orantılı kullanamadığımdan vites azaltmakta veya çoğaltmakta zorlanıyorum
. Vitese geçirirken çok sıçrıyor, yükseltirken gazı dengeliyemiyorum.  Hatta stop ediyor. Devir tutturamıyorum. Vites geçişlerini anlamıyorum. 

Gibi sorular yeni başlayanlar tarafından en çok sorulan sorular. Bunları öğrenmek için en az orta düzeye kadar eğitim almalı, tarzınız oturana kadar, gaz dengesi, vites aralıklarını gibi oranları anlayarak deneyim etmelisiniz. Sağduyu ile neler olabileceğini, ne hatalarınız olduğunu test ederek kolaylıkla öğrenebilirsiniz, hatalarınızın farkına vardığınızda kısmen bu işi çözmüş olacaksınız.

Mükemmel sürüş insan faktörü ve trafiğin etkisiyle neredeyse imkansızdır. Ayrıca diğer araçların durumlarını kontrol etmeden hatasız sürüş yapabilmekte mümkün değil. Eğitim açığını kapatmak için orta düzeye kadar eğitimi tamamlayıp trafiğe çıkılabilir düzeye gelebilirsiniz. Ama başlangıç eğitimi ile çıkarsanız, sürüşünüz bir çok riskler taşıyacak faka siz bunu anlamayacaksınız. Özel eğitmenden ders almak çok daha iyi olaiblir yani sizinle birebir ilgilenen birisi size daha iyi eğitim verecektir.

Ticari eğitim kurumları ve çoklu eğitimlerde yanlış tekniklerden dolayı bir çok sorunlu sürücü yetişmektedir. Bunu yetişmek değil ortaya çıkmak diyebiliriz. Araç sürücüleride bu yanlış teknikler yüzünden trafikte bir çok sorun yaratıyor. Hergün bir çok kaza haberi ile bu yüzden karşılaşıyoruz.

Kalıplaşmış eğitimlerden ve yanlış tekniklerden kaçmak için şimdilerde youtube kanallarından bir çok sürücü takip edilebilir. Her motorcu bilgilerini paylaşıyor, bazıları gerçekten yararlı ama kendi bildiğini okuyanda çok.

Dünyada DSA, IAM, RoSPA vs gibi testler çok eleştirilmektedir. İleri sürüş tekniği adı altından yapılan bu testlerde kalıplaşmış bilgiler (eski bilgiler) ve herkese bunlar giydirilmeğe çalışılmaktadır.

Aslında en iyi eğitimi kendi kendinize verirsiniz diyerer yazıyı bitiriyorum. Deneyim akzanmak için boş alanları seçmeniz önemlidir. Lütfen dikkatli olun.

İyi sürüşler

Bir Cevap Yazın