motofermuar

Grup sürüşünde dikkat edilmesi gereken 8 şey

  1. Sürüş öncesi lider belli olmalı, hız ona göre belirlenmelidir
  2. Sürüş koşulları ne olursa olsun lider geçilmemelidir
  3. Sürüşteki aksiliklerden haberdar olmak için gurubun en arkasındaki ve en başındaki kişi arasında interkom sistemi olması gurubun dağılmasını engelleyecektir
  4. Olası kazaya karşı fermuar düzeninde sürülmelidir
  5. Kalabalık bir grubun, örneğin benzin istasyonundan çıkarken aynı anda yola çıkması tehlikeli olacağından tek tek çıkılarak ileride bir toplanma yerinde tekrar buluşulması gerekir.
  6. Virajlar veya sollamalar başladığında herkes serbest formasyona geçmelidir. Serbestte her sürücü yol pozisyonunu kendi güvenliğine göre ayarlayabilmektedir. Lider, sürüş formasyonunu 1 veya 2 işareti yaparak (1.Serbest veya 2.Fermuar) gruba bildirebilir.
  7. Her sürücü diğerinin çapraz arkasında seyrederken önündekinin aynasından göz teması yapabilmelidir. Aradaki mesafe açık tutulmalı (2sn kadar) fermuarın bir sebeple her an “kapanabileceği” unutulmamalıdır.
  8. Otoyol veya açık, geniş yollarda bu iki yöntem kullanılabilir: Lider sollanacak araca yaklaşırken tüm grubun sollama yapabileceği bir fırsatı bulunca sinyal vererek sol şeride geçer. Ondan başlayarak tüm üyeler de sola geçerler. Birlikte sürat arttırılır. Son üye geçinceye kadar sürat ve şerit düşürülmez. Birlikte sağ şeride dönülür.

Bir Cevap Yazın