15178202_10211772602535439_7414054937059556618_n

Ben hızlıyım ve sonuçlar

Güneşli günler gelsinde sürelim diyen arkadaşların yaptığı inanılmaz kazalara üzüntüyle şahit olduk ve içimiz acıdı. Gerçekten güvenliği ön plana alırken yapılması gereken tek şey giyinmek değil, mutlaka ileri bakış, hız kontrolüde gerekiyor. Bunun için aşağıdaki dikkat edilmesi gerekenleri yeniden üstüne basa basa maddeler halinde yazdık.

1. İleri bakış neden gerekli gerçekten biliyor musunuz? 100 metre ileride bir trafik ışığı varsa basar geçerim dememek için gerekli, yani sadece bakış değil işin içinde düşüncede var.

2. Kimsenin size şu hızla git demesini sevmiyor musunuz? O halde hangi hızla ne kadar zamanda durulabileceğini iyi öğrenmeniz gerekiyor. Yani sadece giyim yetmiyor. Durumun farkına varabilmeniz için size ne kadar yazsak az aslında, çünkü okuyarak kendini geliştiren bir toplum değiliz. Malesef bu yazıyı giren 2000 kişiden sadece 20 tanesi tam olarak okuyor.

3. Deneyimlerimizden yararlandırmak için 30 yıllık motosiklet ve sürüş bilgimizi size aktarıyoruz. Hızlı gidiyordu, ışıkları görmedi, ışık turuncuydu, kimse onu görmedi, ben görmedim dememeleri için yol işaretlerine uymak gerekiyor. Özellikle otobanlar bu konuda denetimsiz yerler, çünkü kontrol az ve hız limitlerine uyan araç sayısı 100 araçtan sadece 3 tanesi. İleri bakış o yüzden önemli. Hız yapacaksanız sadece yolda gerçekten ama gerçekten araç bulunmadığında yapın. Ama tavsiyemiz hiçbir zaman hız yapmamanız. Çünkü düştüğünüzde aslfalt ve tretuarlar jilet gibi vücudunuzu kesecektir, şunlar çok dayanıklı, bunlar çok dayanıklı, bu korumalar süper diye bir olgu sadece normal ve şehiriçi hızlar için düşünülmüştür ve o hızlara göre test edilmiştir.

4. Kasklar ECE, Snell testleri 50 60 km hızlara göre test edilir. Yani siz ona göre korunursunuz. Hadi diyelim 120 km ile gidiyorsunuz kaskınızın koruma oranı %50 azalacaktır. Daha yüksek hızlarda kaskınızın koruma değerinin pek bir önemi yoktur, yaralanırsanız normal düşmeye oranla 3 veya 5 kat daha fazla zarar göreceksiniz demektir.

5. Alabileceğiniz kaskın fiberglass olması, trikompozit özellikler taşıması, carbon fiber olmasına göre yaralanma oranınız azalacaktır. Çünkü bu kasklar diğer kasklara oranla daha fazla dayanıklılık, çarpışma emilimi ve darbe direnci barındırmaktadır. Giyim içinde koruma oranı yüksek yeni nesil korumalar içeren impactec markalı ürünlerle kendilerini daha fazla koruyabilirler. Çünkü bu ürünler çarptığı anda sertleşerek size çok fazla korunma imkanı sunmaktadırlar.

Lütfen şunu unutmayın, hız arttıkça ne tip kıyafet olursa olsun koruma oranı o kadar azalacaktır. Çarpışmanın etkisini ancak normal hızlar içinde azaltabilirsiniz. Hızın verdiği zararlar geri dönüşü olmayan uzuv kayıplarına ve ani ölümlere neden olabilir.

Lütfen hız yapmayın, iyi sürüşler

Bir Cevap Yazın