tumblr_oavhzwS4HF1snc0efo1_1280

8 Maddede trafikte göz kontrolü

Trafik hayatta kalmak için ölüm kalım savaşı verdiğimiz yer. Hayatımızın aslında bundan sonrasına nasıl devam edeceğimizi trafikte nasıl davrandığımız belirliyor. Gözle kontrolün 8 maddede nasıl bizim kaza yapmamamızı sağladığına şahit olacağız.

1. İlk önce hızlandığımız ve yöneldiğimiz ön bölgeyi tarayarak, 10 metre, 30 metre ve 100 metre ileride kaza yapmamıza ihtimal verecek engelleri, araçları yol durumunu kontrol ediyoruz. trafikte iseniz bu kadar uzun bir görüşünüz olmayabilir. İleri görüşün temel bir diğer prensibi ise büyük taşıtların arkasında durmamak ve görüşü devamlı açık tutmaktır.

2. Önümüzü kontrol ettik herhangi bir kaza ihtimali görmedik ama arka ayna kontrolümüzü de eksik etmemek gerekiyor, aynadan bakınca size fazla yaklaşan bir araç mı gördünüz yol verin geçsin. Ayanda hızla gelen ve trafikte kendince diğerlerine güzel gelen drift çocukları olabilir, sağa veya sola kaçıp bunların geçmesine yol verebilirsiniz ama uzaktaysalar bunu yapın. Yoksa hızla gelen araç sizin manevra yaptığınızı görmezse size çarpabilir veya nereye gittiğinizi anlamazsa size kaza yaptırarak yoldan çıkartabilir.

3. Uzun araçların kör noktalarına girmemeniz için bir çok kez uyarılar yazdığımızı biliyoruz ama bunu tekrarlamaktan bıkmıyoruz. Kamyon, Tır, Minibüs ve Otobüsler sizi gördükleri anda çok geç kalmış olabilir ve eğer içinde yolcu varsa sizde onları tehlikeye atmış olursunuz. Hacmi büyük taşıtların yaklaşık 3’te biri şoför tarafından yeterli şekilde görülmemektedir, bunu bilerek yaklaşmanız daha sağlıklı olacaktır.

4. Bakış açınız kaskınızın kafanıza tam oturmasıyla alakalı ama nasıl? Kafanıza oturmayan kask yani büyük gelen bir kask aldıysanız trafikte bir anda gözünüzün önüne kapanabilir ve görüşünüzü bir anda kaybetmenize yol açabilir. Kaskınızın taktığınızda kafanızın yanında parmak akzar bile boşluk kalıyorsa o kask size büyüktür, kafanızda belirli bir süre sonra ağrı yapıyorsa o kask küçüktür ama bu yeni aldığınız kask için geçerli değildir. Yeni aldığınız kaskı 2 günlük kullanım sonrası test edin hala kafanızı fazla sıkıyorsa o kask size küçük olabilir. Yeni aldığınız kaskın iç pedleri bir süre sonra biraz esneyecektir.

5. Tabi sadece göz kontrolü yetmiyor, Üst giyiminizde trafikte büyük rol oynuyor, montunuz, pantolonunuz, korumalarınız size tam uygun değilse ve bunlarla uğraşarak bir yolculuk yapmak zorunda kalıyorsanız derdiniz var demektir. Siz bunlarla uğraşırken trafikte neler oluyor neler bitiyor farkına varmayabilirsiniz. Kazaya neden olan kıyafetlerle gezmemek ve uğraşmamakta yarar var.

6. Şimdi buradan hemen trafik ışıklarında nasıl durulur ona değinelim. Şerit ortasında durmanın sakıncalarını gösteren bir kaç videoyu izlemiş olabilirsiniz ama izlemediyseniz şöyle diyelim, pek umursamadıkları için bazıları sizin ışıkta durmayacağınızı, bazıları ise dikkatsiz olduğu için sizi görmemekte ve trafik ışıklarında arkadan gelip çarpmalar çok olmaktadır. O yüzden şerit ortasında değilde yanda durmanızda fayda var.

7. Bakış açısı kontrol için büyük önem taşıyor yani sürüş sırasında geniş bakmak ama kask camı olmadan veya açık olarak kask kullanıyorsak ani toz kalkmaları veya yoldan taş fırlayarak gözümüze girerek kaza yaptırabileceğini unutmamak gerekiyor. Belki şans şu ana kadar sizin yanınızda olmuştur, herhangi bir şey olmamıştır ama olmayacak demek değildir.

8. Son ve en büyük tehlikeyi oluşturanlar ise dönüşü sizin önünüzden yapmak için hızlanan dönemeyeceğini anlayınca üstünüze kıran araçlar oluşturuyor, bu gibi durumları sizin anlamanız biraz deneyim gerektireiblir o yüzden uyanık olmak, yaklaşan veya gelen aracın ne yapacağını önceden tahmin etmek biraz altıncı hiz gerektiriyor denebilir.

Hepinize iyi sürüşler

Bir Cevap Yazın