motosiklet suru

6 maddede sürüşe hazırlanmanın beyinde bittiğinin kanıtı

Motorun üstüne atlayıp git işte nedir ki sürüş hazırlığı denilebilir, yani bazı arkadaşlar böyledir. Aslında dikkat edilmesi gereken 6 kural var maddeler halinde yazdık.

  1. Çok yorgun musunuz? Yola çıkmayın ve erteleyin o gideceğiniz yerdeki toplantıyı veya buluşmayı, olmadı taksi ile gidin. Beyin dinlenmediyse size o yolun zehir olması veya kaza yapmanız an meselesidir. Yorgunluk kazaları %38‘dir, unutmayın.
  2. Uykunuzu aldınız mı, dalgın mısınız, bunlar hep refleks kaybı, zamanında tepki verememe, yola dalma, göz kapanması, ani sendeleme… Kazaların %38‘ini bu tarz yorgunluk ve uykusuzluk halinde yapıyor insanlar.
  3. Ağrınız var mı? Motor kullanırken ağrınız varsa o gün binmeyin, geçireceğiniz bir kramp sizin aniden sürüşünüzden ve yoldan edebilir, yani kaza yapma ihtimaliniz var. Kasılma ve kramp girmesi gibi sorunların kaza ihtimali hesaplanmamış ama ihtimaller düşünülüp sürüşü başka tarihe veya zamana erteleyebilirsiniz.
  4. Motosiklet giyiminiz yani kask, mont, eldiven, pantolon, ayakkabı beşlisi üzerinizde mi ve uygun mu?
  5. Uzun yola çıkacaksanız tüm yol malzemeleriniz yanınızda mı? Gidebilmek için tüm eşya listenizi yaptınız mı, liste yapmak sonradan ah be demeyi engelliyor.
  6. Arkadaşlarla yolda buluşacaksınız ama zamanınız mı az, işte şimdi dikkat kazaların %96’sı acele etme, hız, dikkatsizlik sonucu olmaktadır. Bırakın 5 dakika daha beklesinler, hız yapmadan da siz onlara yetişirsiniz hayatın acelesi yok, acelesi olan bizleriz.

Hepinize iyi sürüşler

Bir Cevap Yazın