g7zbosznrdvhvus7axse

12 Maddede Motosiklete Başlangıçta Yapılması Gerekenler

1. Yapılacak işlerin en başında gelen motosikletinizi aldığınız gün kaskınızı mutlaka alın, kask toz, taş, kum ve kazalarda yaralanma riskinizi azaltacaktır.

2. Motosiklet montunuz ve korumalarınız tam olsun, bunu her defasında tekrarlamamız gerekiyor, kazada sizi sadece sizi şansınız değil giysilerinizde korusun

3. Deneyimsizseniz mutlaka motosiklet eğitimi alıp trafiğe çıkın, trafikteki kazaların %90’ı deneyimsizlikten olmaktadır.

4. Motosikletinizin sınırlarını iyi tanıyın, hız, dönüş, fren gibi konularda ustalaşmaya çalışın.

5. Frenleme ve kalkış deneyimleri yapmak için boş bir alanda motosikletinizi test edin, motorunuzun davranışını bilmek size güven ve kazayı yaralanmadan atlatma imkanı verecektir.

6. Motosikletiniz ani bir manevrada nasıl davranıyor onu öğrenmek için keskin dönüş deneyi yapın, sekiz çizmekle başlamak her zaman iyi bir başlangıçtır. Boş alanlarda tekrarlamayı unutmayın, trafiğe açık alanlarda yapılacak denemeler kazaya sebep olacaktır.

7. Hızınız arttıkça görüş dereceniz azalır, hatta 150km/h’da 30 dereceye kadar düşer, unutmayın ve hızınızı artırmayın

8. Eldivenleriniz soğukta sizi koruyacak en önemli eşyadır, refleksleriniz ellerinizin sıcaklığına bağlı olarak daha hızlı ve verimli çalışır. SOğuk ellerdeki hassasiyeti yitirmenize neden olur.

9. Göğüs kısmınızı sıcak tutmak soğukta titremenizi engelleyecektir. Yani sizi soğuktan koruyacak iyi bir mont alarak sırt ve göğüs kısmınızı hiç üşümeyecek konuma getirmelisiniz. Mont korumalı olmalı ve en az 3 tip koruma içermelidir. Sırt, omuz ve dirsek korumaları olmalı, hem rüzgar hem de yağışa karşı dayanıklı olmalıdır.

10. Ayaklarınızın üşümesi vites geçişlerindeki hassasiyeti kaybetmenize neden olacaktır, iyi bir bot alarak sıcaklığı korumaya çalışın. Bot aynı zamanda sizi kazalarda yaralanmalardan ve kırılmalardan korumaktadır.

11. Kulaklık takmak dışarıdan gelecek uyarıları işitmemenize sebep olacaktır, zaten kaskınız dışarı ile iletişiminizi %50 oranında azaltmaktadır. Uyarılar zamanında alınmadığında kazaya sebebiyet vermektedir.

12. Görüşünüzün hızını artırmak için parmak deneyi yapmayı ve bunu her boş zamanınızda tekrarlamayı unutmayın.

Bir Cevap Yazın